Ekonomi

ABD’de Piyasa Öncesi: CPI, Cracker Barrel ve Semtech bilançoları

Investing.com – Yatırımcılar bugün ABD’den gelecek tüketici fiyatlarına ilişkin son raporu beklerken hisse senetleri düştü.

Enflasyonun son aylarda ölçülü bir seyir izlemesi, Fed’in faiz artırımlarının sonuna yaklaştığı yönündeki beklentileri güçlendirdi. Fed, son 12 toplantısının 11’inde faiz oranlarını artırdı ve enflasyonu kontrol altına almaya çalışırken gösterge faiz oranını sıfıra yakın bir seviyeden %5’in üzerine çıkardı.

Fed yetkilileri bu ay sonunda gerçekleştirdikleri toplantıda şu ana kadar kaydettikleri ilerlemeyi değerlendirirken faiz artırımlarına ara verebileceklerinin sinyalini verdi. Ancak bazıları, ara vermenin işlerinin bittiği anlamına gelmemesi gerektiği konusunda uyardı.

Merkez Bankası enflasyonu yüzde 2 hedefine döndürmek istiyor ve bu hedefe ulaşmak için faiz oranlarının yüksek kalmasının gerekebileceğini öne sürüyor.

Vadeli işlem piyasaları bu ay bir duraklama olacağı konusunda hemfikir olsa da yatırımcılar Kasım ayında faiz artırımı olasılığı konusunda bölünmüş durumda.

Çarşamba günü açıklanacak Ağustos ayı TÜFE raporu, Fed’in önümüzdeki hafta yapacağı toplantıda önemli bir girdi olacak.

Bugün piyasaları etkileyebilecek üç gelişme:

1. Tüketici fiyatları

ağustos ayı için Tüketici fiyat endeksi Saat 15.30 GMT’de açıklanacak. Analistler yıllık bazda %3,6, Temmuz ayına göre ise %0,6 artış bekliyor. Dalgalanan gıda ve enerji fiyatlarının ortadan kalktığı Ağustos çekirdek TÜFEEnflasyon beklentileri ise yıllık yüzde 4,3, aylık ise yüzde 0,2 artacağı yönünde.

2. Cracker Barrel kar raporu

Restoran ve perakende zinciri Cracker Barrel Old Country Store ( CBRL) Hisse başına kazancın 1,62 dolar, gelirin ise 842,4 milyon dolar olması bekleniyor.

3. Semtech faiz raporu

Çip üreticisi Semtech Corporation ( SMTC) 237,4 milyon dolarlık gelir üzerinden hisse başına 2 sentlik bir faydayı paylaşabilir.

tirebolu-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu