Ekonomi

ABD’de güçlü büyüme verileri

ABD ekonomik büyümesi, beklenenden daha güçlü olan tüketici harcamaları ve sağlam ticari yatırımların etkisiyle ikinci çeyrekte beklenmedik bir şekilde toparlandı.

Ticaret Bakanlığı’nın Perşembe günü yaptığı ön değerlendirmelere göre, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla önceki üç aydaki %2’lik hızın ardından yıllık bazda %2,4 arttı. Piyasa beklentisi büyümenin yüzde 1,8 olacağı yönündeydi.

Yılbaşındaki artışın ardından tüketici harcamaları yüzde 1,6 artarken, beklenti bu rakamın yüzde 1,2 olacağı yönündeydi.

Fed’in tercih ettiği çekirdek enflasyon ise yüzde 3,8 ile beklenenden daha yavaş ilerledi.

ABD ekonomisi, ekonomistlerin birkaç ay önce olmasını beklediklerinden daha iyi durumda. Ekonomistler bir durgunluk olasılığı konusunda ikiye bölünmüşken, güçlü işgücü piyasası, güçlü tüketici harcamaları ve şimdi düşen enflasyon, ABD’nin ekonomik bir gerilemeden kaçınacağına dair umutları destekliyor.

Fed Lideri Jerome Powell, Fed’in faiz oranlarını çeyrek puanlık artırmasının ardından Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Fed yetkililerinin artık bir resesyon öngörmediğini söyledi.

Ancak Fed’in politika faizini son 22 yılın en yüksek düzeyine çıkarması gibi etkenler ekonomide yaşanan olumsuz rüzgarları pahalıya mal ediyor.

Yine de, Fed’in gösterge faiz oranı 22 yılın en yüksek seviyesinde ve tüketici baskısının şiddetlendiğine dair bazı işaretler ile ters rüzgarlar devam ediyor.

Kişisel Tüketim Harcamaları Fiyat Endeksi, Nisan-Haziran döneminde yıllık bazda yüzde 2,6 ile 2020’nin kapanış aylarından bu yana en düşük büyümesini kaydetti. Gıda ve güç kalemleri hariç tutulduğunda ise endeksin son iki yılın en yavaş artışını kaydettiği görüldü. Haziran ayı verilerinin Cuma günü açıklanması bekleniyor.

balyaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu